Jerzy Pilch to człowiek, który był zauważony przez środowisko (https://www.taniaksiazka.pl/autor/jerzy-pilch). Wobec niego nikt nie przeszedł obojętnie. Nie tylko wobec niego, ale wobec jego dzieł, jakie miał autor przyjemność stworzyć. Przede wszystkim autor znany był z licznych felietonów, jakie tworzył m.in. na łamach “Tygodnika Powszechnego”. Co jeszcze można powiedzieć o tym człowieku? Że jego dzieła były na tyle genialne, że kilka z nich doczekało się ekranizacji. “Spis cudzołożnic. Proza podróżna” tak zachwycił Jerzego Stuchra, że ten postanowił zostać reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli w filmie. To jednak nie wszystko. Wojciech Smarzowski w 2013 roku zabrał się za przeniesienie “Pod Mocnym Aniołem” na szklany ekran. Książki, jak również filmy nie należą do łatwych. To nie oznacza, że nie należy ich obejrzeć i przeczytać. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu co Jerzy Pilch miał zawsze do powiedzenia, można dostrzec pewne swoje ułomności, które warto naprawić, jeżeli tylko ma się jeszcze na to czas.

“Bezpowrotnie utracona leworęczność”

Tak, zdecydowana większość osób to prawo ręczni mistrzowie, którzy dzięki temu są w stanie wykonać większość rzeczy. To z prawej strony “z niej jest cała pisarska technika, biegłość wyrobionego stylu, “race humoru” itp., czyli, mówiąc ogólnie, cechy, którymi książka wdzięczy się do czytelnika”. No właśnie. A jak to jest z ręką lewą? Czego można się po niej spodziewać? Czy ktoś to dokładnie przemyślał? “Do ręki lewej należy to wszystko, co psuje grę, zatrzymuje akcję, obnaża chwyty. Lewa ręka nie pisze sama, ona jedynie prawą powstrzymuje, robi jej kleksy na papierze…” – czy tak jest naprawdę? Warto się nad tym dłużej zastanowić. Dla jednych osób takie rozważania mogą wydawać się zbyteczne. A dla innych to będzie kwestia życia lub śmierci.

“Zuza albo czas oddalenia”

Czy Jerzy Pilch znany ze swojej powagi do pisania byłby w stanie napisać opowieść o miłości? Tak, ale na pewno nie będzie to klasyczny romans. To zapis miłości mężczyzny, który ma lat sześćdziesiąt kilka do kobiety, która jest blondwłosą pięknością i ma ledwo dwadzieścia kilka lat. Czy taki związek ma w ogóle sens? Czy ma szansę na spełnienie? Przecież młodziutka blondynka przez niektórych nazywana jest Zmysłową Żanetą i nie zajmuje się do końca polecanym zawodem. To co taki szanowny obywatel, który już co nieco wie o życiu, widzi w takiej kobiecie? Tego dowiemy się z tej książki, która jest również doskonałą okazją do pomieszania rzeczywistości z fikcją literacką.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com